در بارۀ ما

نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان به سطح محلی در راستای توانمند سازی رسانه های آزاد و تعمیم آزادی بیان کار میکند. نی یک مؤسسۀ غیر حکومتی افغانی بوده و در سال ۱۳۸۴ با همکاری انترنیوز تاسیس گردیده است. هدف اصلی مؤسسۀ نی همانا توسعه و ترقی یک سکتور رسانه یی توانمند و مستقل در افغانستان میباشد که جهت نیل به این مأمول مؤسسۀ نی در عرصه های آموزشی، دادخواهی و تولیدی کار می نماید. مؤسسۀ نی عضویت کامل شبکۀ بین المللی انترنیوز ، که عبارت از مجموعۀ ۴۰ مؤسسۀ انترنیوز در سراسر جهان است، را دارا میباشد. در حال حاضر مؤسسۀ نی توسط ادارۀ انکشاف بین المللی ایالات متحدۀ امریکا از طریق شبکۀ انترنیوز تمویل گردیده و نیز از سایر مراجع تمویل کننده وجوه کوچک دریافت می نماید.

دفتر مرکزی و مرکز آموزشی مؤسسۀ نی در کابل قرار داشته و علاوتاً دفاتر ساحوی آن در شهر های بزرگ کشور یعنی جلال آباد، کندهار، مزار شریف و هرات موقعیت دارند. مؤسسۀ نی برای خبرنگاران و کسانیکه میخواهند تازه در افغانستان پا به عرصۀ خبرنگاری بگذارند برنامه های آموزشی عملی دایر می نماید. اخیراً انستتیوت رسانه یی نی از حکومت افغانستان جواز رسمی کار دریافت نمود که بالاثر آن این نهاد به اسرع وقت کورس های آموزشی خویش را توسعه خواهد بخشید. برای معلومات بیشتر پیرامون انستتیوت رسانه یی نی ویا در صورتی که خواهان ثبت نام در کورس های ما باشید، لطفاً به بخش “برنامه های آموزشی” این صفحۀ انترنتی مراجعه فرمائید. مؤسسۀ نی نقش دادخواهی خویش را از طریق یک سلسله فعالیت های مختلف ایفا می نماید. مؤسسۀ نی دولت را به تعدیل قوانینی که حقوق خبرنگاران را متاثر میسازند فرا میخواند؛ با خبرنگاران و کارکنان رسانه ها در ولایات تامین ارتباطات مینماید؛ و نیز بمنظور ارتقای سطح آگاهی مردم پیرامون نقش رسانه ها در افغانستان کمپاین ها و گردهم آیی های رسانه یی دایر می نماید.

واحد دیده بان رسانه های مؤسسۀ نی در سراسر کشور خبرنگاران، رسانه ها و دست اندرکاران رسانه یی را که تهدید می شوند و یا مورد خشونت قرار می گیرند؛ از آنان دادخواهی نموده و برای رفع این گونه چالش های شان با مسؤلان امور در تماس شده راه حل های مناسب جستجو می نماید. همچنان خبرنگاران را که مورد خشونت قرار می گیرند در دفتر ثبت نموده، بر بنیاد آن گزارش های ویژۀ کتبی و رادیویی تهیه می گردد و در اخیر هر سال هجری شمسی و میلادی گزارش سالانۀ دیده بان رسانه ها نیز منتشر می گردد.
دادخواهی های دیده بان رسانه های دفتر نی از طریق نشر گزارش های ویژه، نشر اعلامیه های مطبوعاتی، برگزاری نشست های خبری (کنفرانس های مطبوعاتی) و دیدارهای مستقیم با مسؤلان دولتی صورت می گیرد.
دییده بان رسانه های دفتر نی؛ یک نقشۀ انترنتی اطلاعات در زمینۀ خشونت در برابر خبرنگاران افغانستان را تهیه و راه اندازی نمود است که مبین تحقیق جامع این واحد در این زمینه میباشد.
در زمینۀ اصلاح قوانین به ویژه قانون رسانه های همگانی افغانستان تلاش های خستگی ناپذیرش را ادامه می دهد. در تصویب و توشیح قانون دسترسی به اطلاعات نقش دفتر نی و دیگر نهاد ها را نمی توان کتمان کرد. دادخواهی ها بخاطر تصویب مقررۀ طرز تأسیس و فعالیت رسانه های خصوصی ادامه دارد، که با تصویب این مقرره حقوق خبرنگاران تا اندازۀ زیادی مرفوع خواهد شد. جلوگیری از اجرای فرامین، لوایح و مقررات خلاف قانون و روحیۀ آزادی بیان که هر ازگاهی توسط حکومت وضع می گردید از عمده ترین کار های دفتر دیده بان رسانه ها بوده است.
تجلیل از سه می، روز جهانی آزادی مطبوعات. دفتر نی همه ساله از روز جهانی آزادی مطبوعات شاندار تجلیل می کند، و در این روز به بهترین های عرصۀ خبرنگاری تندیس نی اهدا می گردد. خبرنگاران، فلمبرداران، عکاسان، تهیه کننده گان، گرداننده گان و دیگر بخش های خبرنگاری که علاقه مند شرکت در این جشنواره هستند نمونه های کاری شان را به دفتر نی می سپارند و پس از بررسی نمونه های کاری شان توسط یک هیات بیطرف برنده گان تندیس نی اعلان می گردند.
همچنان نامگذاری جادۀ در مرکز شهر کابل به نام (جادۀ آزادی بیان ) از دست آورد های دیگریست که دفتر نی بخاطر نهادینه ساختن آزادی بیان در کشور در تلاش آن بود. دادخواهی بخاطر نامگذاری روز رسانه های اجتماعی در تقویم افغانستان و سازمان یونسکو ادامه دارد. دیده بان رسانه ها همچنان برای خبرنگاران که با مشکلات حقوقی بر می خورند، وکیل مدافع رایگان در اختیار شان قرار داده و مشاوره های حقوقی رایگان دریافت خواهند نمود.
مؤسسۀ نی در چند سال گذشته رسایل و کتاب های زیادی را به چاپ رسانده است. کتاب تحت نام “خبرنگاران در افغانستان” است که مجموعۀ از گزارشات دیده بان رسانه ها می باشد. کتاب رهنمای رسانه های افغانستان که معلومات و شماره های تماس تمام رسانه های افغانستان را در خود دارد به نشر رسیده که هر سال برروز می شود، به نشر سپرده است. “تحلیلی بر قانون رسانه های همگانی” کتابی دیگریست که در این مدت به چاپ رسیده است. کتاب نقد بر پالیسی رسانه ها که بر کوتاهی ها و نواقص پالیسی رسانه های افغانستان انگشت نهاده است، به چاپ رسیده و در اختیار علاقه مندان قرار دارد.

فهرست کارشناسان متخصص که حاوی معلومات مانند: نام کارشناس، تخصص کارشناس، محل اقامت، شماره تماس و ایمیل آدرس کارشناس درج است. در این فهرست کارشناسان مسائل مختلف را شما با تفکیک تخصص شان دریافت خواهید نمود.

رسانه ها و خبرنگاران محترم می توانند از این فهرست کارشناسان متخصص به وجه احسن استفاده نموده و در زمینۀ تأثیر گذاری بهتر رسانه ها نقش موثر خواهد داشت.

هر گاه خبرنگار و یا کارمند رسانه یی که مورد خشونت قرار می گیرد بخاطر دادخواهی به این شماره ها در تماس شود:
نوید محمدی، مسئول دیده بان رسانه های دفترنی: ۰۷۸۷۱۵۹۰۲۲
طاهر پیمان، گزارشگر ارشد دیده بان رسانه ها:۰۷۸۳۸۱۹۸۹۹
و یا به ایمیل آدرس tahir.paiman@nai.org.af نامه بفرستند.

نی در رسانه های دیگر

۲ نظر

 

 1. comment-avatar
  Javed ziarعقرب ۲۶, ۱۳۹۵ - ۳:۴۵ ب.ظ

  سلام نظر ندارم یک پرسش بود
  در باره کورسهای اموزشی نی معلومات بدهید که ماهانه چند فیس دارد

  • comment-avatar
   trasoliجدی ۱۴, ۱۳۹۵ - ۵:۴۹ ق.ظ

   سلام!
   فیس کورس های آموزشی از ۵۰۰ الی ۲۰۰۰ افغانی میباشد.

نظر بدهید

         

Back to Top

Links to Best Bookmaker William Hill it The UK