اخیرآ پیامی از شاه حسین مرتضوی، معاوون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در آن به وضوح به آدرس نصیر فیاض خبرنگار و گرداننده برنامه‌های سیاسی تلویزیون آریانا نیوز اتهام وارد کرده و به شخصیت‌ آقای فیاض اهانت کرده است.

آقای فیاض با درخواست از نهادهای حامی رسانه ها خواهان رسیدگی به این موضع شده است.

بر بنیاد ماده‌ی 34 قانون اساسی، آزادی بیان از تعرض مصئون است. اما تعرض به آزادی فردی، افتراء و اتهام وارد کردن بدون سند در قانون جرم پنداشته شده است. به باور نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، معاون سخنگوی ریاست جمهوری ضمن اهانتی که کرده است، اتهامی نیز وارد کرده که باید در مورد آن پاسخ بگوید.

عبدالمجیب خلوتگر،  رییس اجرایی نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید: «تعیین تکلیف از سوی یک سخنگوی حکومت برای رسانه‌ها و خبرنگاران خلاف قانون و امری در محدویت آزادی بیان پنداشته می‌شود و این می‌تواند آزادی بیان را خدشه‌دار بسازد. انتقاد سالم می‌تواند، مسبب اصلاحات باشد اما به شرطی که موازین اخلاقی خبرنگاری را رعایت کرده و باعث هتک حرمت نگردد».

نی حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، ضمن این‌که از دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌خواهد پیرامون اتهام و اهانتی که معاوون این اداره وارد کرده به جامعه رسانه‌یی پاسخ بدهد. از دادستانی کل کشور نیز می‌خواهد تا این مسئله را به گونه‌ی جدی بررسی و به جامعه رسانه‌یی کشور اطمینان بدهد که با هر متخلفی که در صدد تعین تکلیف و خاموش ساختن صدای رسای خبرنگاران و رسانه‌ها است ایستادگی می‌کند و نمی‌گذارد که آزادی بیان صدمه ببیند.