دو خبرنگار در ولایت خوست به اتهام انتقاد از اشرف غنی از سوی امنیت ملی به گونه‌ی موقت بازداشت شدند.
عبدالرحیم سکندر خبرنگار محلی رادیو سلام وطندار و حبیب کامران خبرنگار سهار نیوز در ولایت خوست ادعا دارند که از سوی امنیت ملی این ولایت بازداشت شده‌اند.
آقای سکندر به دیدبان رسانه‌های نی می‌گوید؛ روز دوشنبه ۱۱ سنبله، ساعت سه‌و‌نیم بعد از ظهر، زمانی که از یک نشست رسمی از مقام ولایت بیرون شدند در کمپلکس اداری ولایت خوست، سربازان امنیت ملی او و حبیب کامران خبرنگار سهار نیوز را دست‌بند زده، چشمان‌شان را بسته و به پشت رنجر به ریاست امنیت ملی بردند. سکندر افزود، «ما را به نظارت‌خانه بردند، تمام وسایل از جمله‌ی گوشی همراه و «ریکاردر» را گرفتند و در میان زندانیان انداختند. پس از این که این خبر در شبکه‌های اجتماعی سروصدا بلند کرد ما را از نظارت خانه بیرون کرده و به نزد رییس امنیت ملی بردند.»
سکندر می‌گوید: «به رییس امنیت ملی وضاحت دادیم که آن‌چه در فیس‌بوک می‌نویسیم به معنای تخریب نظام نه بلکه انتقاد از کم‌کاری حکومت به ویژه رییس جمهور غنی است. رییس امنیت ملی هم‌چنان تاکید می‌کرد که شما در صدد تخریب نظام هستید و رییس جمهور را توهین می‌کنید.»
پس از سه ساعت، این دو خبرنگار از بازداشت امنیت ملی رها شدند.
نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، بازداشت این دو خبرنگار محلی در ولایت خوست را نگران‌کننده می‌داند و به این باور است که برخوردهای این‌چنینی صدمه‌ی بزرگی به آزادی بیان وارد می‌کند. نی از ریاست عمومی امنیت ملی می‌خواهد این مسأله را بررسی کرده و به رسانه‌ها و خبرنگاران وضاحت بدهد.
دفتر نی بازداشت این خبرنگاران را غیر قانونی دانسته و از اداره‌ی محترم امنیت ملی می‌خواهد در این زمینه توضیح بدهد که چگونه این بازداشت غیرقانونی صورت گرفته است. دفتر نی حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان از حکومت افغانستان می‌خواهد تا بر مبنای قوانین نافذ از آزادی بیان حمایت کند. نه این‌که با بازداشت موقت خبرنگاران به خاطر انتقاد سالم و سازنده گلوی آنان را خفه کند.