بشیر احمد تینج، عضو مجلس نمایندگان و سخنگوی ژنرال عبدالرشید دوستم معاون نخست ریاست جمهوری در واکنش به محاصره ی خانه آقای دوستم توسط نظامیان، در صفحه فیسبوکش از رسانه ها به شدت انتقاد نموده و بدون مشخص نمودن رسانهء، همه رسانه ها را اجیر خوانده است. 

از بامداد امروز سه شنبه شماری زیادی از نظامیان مسلح با سلاح های سنگین و تانک های زره دار تمام جاده های منتهی به خانه ژنرال دوستم را مسدود نموده و اطراف خانهء معاون نخست رییس جمهور با نظامیان ( ارتش ملی، امنیت و پولیس) محاصره شده است.

رسانه ها و خبرنگاران به اساس مسوولیت قانونی که دارند از این رویداد خبر و گزارش نشر نمودند، اما بشیر احمد تینج یکی از سخنگویان ژنرال دوستم نشرات رسانه ها را برخلاف میل شان دانسته به همه رسانه ها “اجیر” خطاب نموده و به آزادی بیان اهانت نموده است.

دفتر نی حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان، این واکنش سخنگوی معاون نخست ریاست جمهوری را غیر قانونی دانسته و بیشتر از این اهانت به ارزش های آزادی بیان و رسانه ها را بر نمیتابد.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس عمومی دفتر نی در بیانیه ی گفت:” هر گاه آقای تاینج در رابطه به نشرات رسانه ی ملاحظه ی داشت، بهتر بود آنگونه که قانون رسانه ها حکم می کند به کمیسیون بررسی تخطی های رسانه یی شکایت شان را درج میکرد، نه اینکه به همه رسانه ها و آزادی بیان اهانت می نمود.”

پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی در افغانستان، چندین بار رسانه ها و خبرنگاران از سوی مقامات ارشد دولتی اهانت شده اند.

بار نخست رییس جمهور غنی با واژه های نامناسب و اهانت آمیز رسانه های کشور را توهین نمود، سپس انوار الحق احدی رییس یک جریان سیاسی و وزیر پیشین مالیه، رسانه ها را مزدور خوانده بود و در هفتهء پیش سخنگوی وزارت دفاع ملی نیز در یک برنامه تلویزیونی خبرنگاران را “دیوانه” خطاب نموده و اهانت کرد.

دفتر نی، این گونه برخورد های اهانت آمیز در برابر رسانه های کشور از سوی بلندترین مقامات دولتی را پذیرفتنی نمی داند و از نهاد های عدلی و قضایی جمهوری اسلامی افغانستان می خواهد تا با افراد و اشخاصی که رسانه ها و خبرنگاران را اهانت می کنند، مطابق قانون برخورد نموده و آنان را مجازات نماید.