به اساس اخبار رسیده از کشور همسایه – ایران، حدود ۱۰ خبرنگار و روزنامه نگار به صورت دسته جمعی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده اند.
به اساس این گزارشات، ماموران امنیتی، نامه های جلب این روزنامه نگاران را در دست گرفته و به روزنامه ها، هفته نامه ها و خبرگزاری ها یورش و روزنامه نگاران را بازداشت کرده اند.
حکومت ایران، علت بازداشت این خبرنگاران و روزنامه نگاران را فعال بودن آن ها در رسانه های فارسی زبان ضد انقلاب ایران، می دانند.
دفتر نی از بازداشت گروهیی خبرنگاران در جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی نموده و از دولت آن کشور می خواهد تا حق آزادی بیان را برای اتباع خود محفوظ نگهدارد.
آزادی بیان و اندیشه در کشور همسایه- ایران، شدیداً از حکومت آن کشور متاثر بوده و این امر سبب می شود تا حقایق بسیاری در مورد افغانستان و مهاجرین افغانستان مقیم آن کشور، همچنان پوشیده بماند.
ما یک بار دیگر از رهبری جمهوری اسلامی ایران، می خواهیم تا مطابق احکام دین مبین اسلام و ارزش های انسانی و بشری، آزادی بیان و آزادی رسانه ها در این کشور را به رسمیت شناخته و از ، ضرب و شتم، بازداشت و تخویف خبرنگاران و روزنامه نگاران در این کشور بپرهیزد.