از آغاز سال ۱۳۹۷ خورشیدی تا امروز ۵۸ مورد خشونت علیه خبرنگاران در دیده‌بان رسانه‌های دفتر نی به ثبت رسیده است که شامل ۱۳ مورد قتل می‌شود و این نشان می‌دهد که کشته‌شدن خبرنگاران نسبت به سال گذشته ۳۳ در صد افزایش یافته است. این در حالی است که اهانت در برابر خبرنگاران ۹ درصد، لت وکوب خبرنگاران ۳۶ درصد و تهدیدها علیه خبرنگاران ۲۰ درصد افزایش یافته است.

یکی از قربانیان حوادث خشونت‌بار اخیر در کابل، رشاد زریر، مجری برنامه‌های سیاسی تلویزیون نور است که شام روز گذشته (چهارشنبه۲۰سرطان) توسط افراد مسلح ناشناس در منطقه‌ی دوغ‌آباد از موبوطات ناحیه هفتم شهر کابل مورد حمله مسلحانه قرار گرفته و مجروح شد.  در همین حال رحمت الله نیکزاد، رییس اتحادیه خبرنگاران غزنی مورد خشونت نیروهای امنیتی قرار گرفته است، آقای نیکزاد توسط نیروهای ویژه پولیس مورد خشونت قرار گرفته و موترش صدمه دیده‌ است. آقای نیکزاد ادعا می‌کند که خانواده‌اش در این رویداد متضرر شده است، بررسی‌های دفتر نی در این زمینه جریان دارد.

با توجه به انتخابات که یک روند ملی و سرنوشت‌ساز در کشور است، نقش رسانه‌ها در این راستا حیاتی می‌باشد، هرگاه خشونت علیه روزنامه‌نگاران به شکل جاری ادامه پیدا کند، در کنار آزادی بیان روند ملی انتخابات نیز صدمه می‌بیند.

نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان از حکومت می‌خواهد تا پرونده‌های خبرنگاران که از سوی افراد نامعلوم مورد ضرب و شتم، مجروحیت و حتا به قتل رسیده اند رابه گونه‌ی جدی بررسی کنند و حکومت نباید خودش عامل خشونت علیه خبرنگاران باشد.