اعضای اتحادیه‌ی خبرنگاران ولایت غزنی، شنبه ۳۰ قوس، در یک تصمیم جمعی با نشر یک قطع‌نامه، پوشش خبرهای حکومتی را تحریم کردند.

خبرنگاران در ولایت غزنی می‌گویند؛ به دلیل پاسخ‌گو نبودن اداره‌ی ولایتی در غزنی همه‌ی خبرنگاران مجبور شدند خبر های حکومتی را تحریم کنند. شماری از خبرنگاران مدعی اند که برخورد والی با خبرنگاران خشن است و هم‌چنان در زمان نیاز به ارایه‌ی اطلاعات مسوولان مقام ولایت به تماس‌های خبرنگاران پاسخ نمی‌دهند.

خبرنگاران ولایت غزنی تاکید دارند که تا زمان پاسخ‌گو شدن مقام های محلی، به تحریم‌شان ادامه می‌دهند.

نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، تحریم خبر های حکومتی را به نفع وضعیت جاری کشور نمی‌داند. عبدالمجیب خلوتگر رییس اجرایی نی می‌گوید: «تحریم پوشش خبرهای حکومتی از سوی خبرنگاران، چرخش آزاد اطلاعات را متوقف می‌سازد و مردم را از حق قانونی‌شان که دسترسی به اطلاعات است محروم می‌سازد. از سوی دیگر تحریم پخش اطلاعات حکومتی، حق خبرنگاران می‌باشد. امیدواریم اداره‌ی محترم ارگان‌های محلی و مقام های محلی در ولایت غزنی هر چه زودتر به این معضل توجه کنند تا شاهد پایان تحریم باشیم. »

این در حالی است که قبلاً و در جریان سال روان میلادی خبرنگاران ولایت‌های بلخ، ارزگان، نیمروز و هرات نیز از عدم دسترسی به اطلاعات و پاسخ‌گو نبودن اداره‌ی محلی شکایت داشتند.