صبح امروز پنج‌شنبه مورخ ۷ جدی، دفتر خبرگزاری صدای افغان در شهر کابل مورد هدف حملات تروریستی قرار گرفت و شماری زیادی از شهروندان کشور را شهید و زخمی‌ساخت. در میان زخمی‌ها، شماری از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی نیز شامل اند.

برنامۀ بخاطر تقبیح ششم جدی (روز هجوم اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان) در تالار این خبرگزاری در حال اجراء بود که یک حمله کنندۀ انتحاری از میان حاضرین در مجلس خودش را منفجر نمود که در اثر آن شماری زیادی از افراد حاضر در مجلس را شهید و زخمی‌ساخت.

آخرین اطلاع که به دیده‌بان رسانه‌های دفتر نی رسیده است نشان می‌دهد که در این رویداد، یک خبرنگار و یک فلم‌بردار تلویزیون شمشاد، خبرنگاران و همکاران خبرگزاری صدای افغان و خبرگزاری جمهور زخمی‌شده اند.

مسؤلان دفتر نی به محل رویداد شتافتند تا وضعیت را از نزدیک ملاحظه نموده و برای آنان دادخواهی نمایند، اما از این که محل نزدیک رویداد از سوی تروریستان ماین‌گذاری شده بود و پولیس به خبرنگاران اجازه نمی‌داد نزدیک بروند، که در همین هنگام انفجار سوم در نزدیکی خبرنگاران صورت گرفت و به همین دلیل فرصت نیافتند داخل ساختمان خبرگزاری صدای افغان شوند

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس عمومی‌دفتر نی در یک بیانیۀ گفت:” آنچه در محل رویداد تروریستی در دفتر خبرگزاری صدای افغان به ملاحظه رسید، این بود که میان نیروهای امنیتی (پولیس و امنیت ملی) هماهنگی لازم وجود نداشت. حکومت افغانستان باید برای جلوگیری از این چنین حملات کارشیوۀ عملی را روی دست گرفته و نگذارد بیشتر از این؛ تروریستان با حمله بر تأسیسات رسانه‌یی به امیال شوم شان نایل آیند.”

سال ۲۰۱۷ میلادی دومین سال پی در پی خونین در برابر رسانه‌ها و خبرنگاران کشور رخم خورد. در جریان سال ۲۰۱۷ میلادی، حملات هدف‌مند بالای تآسیسات رسانه‌یی در کشور نیز افزایش یافته است.پیش از این تروریستان با حمله بر تلویزیون ملی ننگرهار و سپس بر رادیو تلویزیون خصوصی انعکاس در شهر جلال‌آباد، حمله بر تلویزیون شمشاد در کابل و حمله بر رادیو سرحد در ولایت غور جامعۀ خبرنگاری در افغانستان را متآثر و متاعلم ساخته بود.

دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان، از حمله تروریستی به این رسانه شدیداً متآثر شده و تداوم این وضعیت را برای افغانستان نگران کننده می‌داند و به این باور است که اگر حکومت افغانستان نتواند جلو این گونه حملات هدف‌مند بر رسانه‌ها را بگیرد، سال آیندۀ میلادی نیز سال خونین را سپری خواهند نمود.