سیف الله مفتون، گزارشگر خبرگزاری پژواک در ولایت غزنی شب گذشته زمانی که به سوی خانه روان بود توسط افراد مسلح ناشناس تعقیب و در یکی از کوچه های شهر غزنی وی را توقف داده و پس از لت و کوب کمپیوتر لپ تاپ و تلفون همراه وی را با خود بردند.
دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان از تشدید نا امنی ها در برابر خبرنگاران نگران بوده و از دولت افغانستان می خواهد تا در تامین امنیت جانی و شغلی خبرنگاران از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نورزند. دفتر نی همچنان از پولیس ولایت غزنی می خواهد تا عاملین این جنایت را به زودترین فرصت شناسایی و به پنجۀ قانون بسپارد، تا از تکرار همچوا واقعات غیر انسانی و غیر قانونی جلوگیری شود.
دولت جمهوری اسلامی افغانستان به اساس قوانین نافذۀ این کشور مکلف به تامین امنیت جانی و شغلی خبرنگاران می باشد.
در هفتۀ جاری خشونت ها در برابر خبرنگاران افزایش یافته است. قتل مرموز یک خبرنگار در مقابل چشمان خانواده اش در شهر مزار شریف از تکاندهنده ترین واقعۀ خشونت در روز های اخیر بوده است. ما یک بار دیگر از حکومت افغانستان می خواهیم تا جلو افراد و گروه های را که سبب اعمال خشونت در برابر خبرنگاران می شوند بگیرد و نگذارد یک مشت افراد سود جو و قانون شکن آزادی بیان در کشور را به مخاطره مجواجه سازد.
قابل یادآوریست که پیش از این نیز بار ها خبرنگاران در نقاط مختلف کشور مورد خشونت قرار گرفته اند اما تا هنوز به هیچ یک از پرونده های خشونت علیه خبرنگاران از سوی دولت بررسی نشده است.