احمد سعیدی، دیپلومات پیشین و یکی از تحلیل‌گران رسانه‌یی کشور به اساس تأیید خودش از ساعت ۷ شام مورخ ۷ دلو ۱۳۹۶ الی حوالی ۱۲ همان شب را در بازداشت امنیت ملی سپری نموده است.

هم‌زمان و در همین روز، وزارت صحت عامه‌ی جمهوری اسلامی‌افغانستان از بیرون شدن شماری از خبرنگاران و فلم‌بردارانی‌که پوشش خبری برنامۀ آن وزارت را تحریم کرده بودند، جلوگیری نموده است

این درحالیست که در همین روز خبرنگاری در صحن پارلمان کشور از سوی یک مقام عدلی محلی مورد اهانت و تهدید قرار گرفته است.

تلاش برخی از مقامات و مسؤلان دولتی برای خفه ساختن آزادی بیان در حالی صورت می‌گیرد که در همین روز ( ۷ دلو ۱۳۹۶) در قلب شهر کابل حمله‌ی خونین تروریستی صورت گرفت که حدود ۱۰۰ تن از شهریان کابل به شهادت رسیده و حدود دو برابر دیگر زخمی‌شدند.

در آغاز هفته‌ی گذشته که تروریستان به هوتل انترکانتیننتال شهر کابل حمله کردند و شماری زیادی از غیر نظامیان به شمول زنان و کودکان را کشتند و زخمی‌ساختند، اما هنوز هم که ۹ روز از آن رویداد خونین می‌گذرد؛ خبرنگاران و شهروندان کشور از چگونگی آن حمله معلومات ندارند و پرسش‌های زیادی هنوز هم بی‌پاسخ مانده اند.

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس دفتر نی در این رابطه می‌گوید:” برخورد جدید حکومت با خبرنگاران مصداق محدودیت آزادی بیان است. هم‌چنان کتمان حقایق و پنهان کردن معلومات در چنین یک شرایط زمینۀ گرم شدن بازار شایعه را بیشتر ساخته و دشمنان مردم افغانستان از این فرصت به نفع شان سود خواهند برد. بر حکومت لازم است تا هر آنچه اتفاق افتاده است را مطابق قانون دسترسی به اطلاعات در اختیار خبرنگاران قرار دهد.”

دفتر نی حمایت کنند رسانه‌های آزاد افغانستان؛ تداوم این وضعیت را به صلاح کشور ندانسته از کارگذاران و مقامات حکومتی می‌خواهد تا با تطبیق قانون اساسی و قانون دسترسی به اطلاعات زمینه‌ی آزادی بیان، اطلاع‌رسانی و چرخش آزاد اطلاعات را فراهم سازند.

قابل ذکر است که آقای سعیدی، پس از انجام مصاحبه در تلویزیون طلوع نیوز که از غفلت و ضعف حکومت وحدت ملی انتقاد نمود، از سوی ماموران امنیت ملی بازداشت گردید و پس از حدود چهار ساعت دوباره آزاد شد.

دفتر نی؛ خواهان توضیحات اداره‌ی امنیت ملی در مورد بازداشت آقای سعیدی و توضیحات دادستانی در رابطه به اهانت به یک خبرنگار و وزارت صحت عامه در مورد برخورد خشونت آمیز و غیر قانونی با خبرنگاران می‌باشد.