دیده بان رسانه های موسسۀ نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان از افزایش خشونت ها در برابر خبرنگاران نگران شده و سوء قصد به جان سه خبرنگار در نقاط مختلف افغانستان در طی ۳ روز را به شدت محکوم می کند.
این سه خبرنگار در نقاط مختلف افغانستان مورد سوء قصد مسلحانه قرار گرفته و گفته می شود که وضعیت صحی یکی از این سه خبرنگار وخیم است.
عبدالهادی کامیار، گزارشگر رادیو آریانا در ولسوالی آقچۀ ولایت جوزجان شام دو شنبه ۱۷ میززان، در مربوطات ولسوالی مذکور توسط افراد که با سلاح سرد ( چاقو) مسلح بودند، به وی حمله گرفته که به اساس اظهارات داکتر معالج آقای کامیار، او شدیداً زخم برداشته و در حالت بی هوشی به کلینیک انتقال داده شده است. او در اثر اصابت جندین چاقو در قسمت های بطن، صورت و صدر، خون زیاد ضایع نموده که به همین اساس وضع صحی اش غیر قابل پیش بینی است.
همچنان ارشاد هنریار خبرنگار نشریۀ ایشیا پرس نیز در همان شب، در مرکز شهر کابل، از یک سوء قسد نا فرجام جان به سلامت برده اما مهاجمین که با چاقو مسلح بودند او را پس از لت و کوب رها نموده فرار کردند.
و در سومین مورد؛ محمد مهدی یار، مدیر رادیو ارشاد در ولسوالی شولگر ولایت بلخ حوالی ساعت ۸ شام روز شنبه مورخ ۱۵ میزان، زمانی که از دفتر به سوی خانه در حرکت بود، در مسیر راه افراد مسلح بالای او شلیک نموده و خواستند او را بکشند اما خبرنگار مذکور موفق به فرار شد.
این نخستین بار است که در یک زمان کوتاه سه حادثۀ مشابه سوء قصد به جان خبرنگاران در نقاط مختلف افغانستان صورت می گیرد.
دیده بان رسانه ها از افزایش خشونت ها در برابر خبرنگاران در سال های پیش رو نگران است و به همین سبب از دولت به ویژه از پولیس افغانستان می خواهد تا هر چه در توان دارد در شناسایی این سوء قصد کننده گان به جان خبرنگاران را عمل نموده و آنان رادستگیر و به مراجع عدلی وقضایی بسپارد. عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرائیوی دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان می گوید؛ این یک تکانۀ جدید و شدیدی است که بر رسانه های افغانستان وارد می شود. دولت و به ویژه حکومت افغانستان مجبور و مکلف است از تکرای این چنین اعمال جلوگیری نموده و برای صنعت خبرنگاری این اطمینان را بدهد که دیگر ۳ خبرنگار در جریان ۳ روز تهدید نمی شود.
دیده بان رسانه های موسسۀ نی، یک بار دیگر از مقامات دولت افغانستان می خواهد تا راهکار های مناسبی را برای گسترش آزادی بیان و حفظ جان خبرنگاران در دستور کار خود قرار دهند، تا خبرنگاران بیشتر از این قربانی نگردند.
دیده بان رسانه ها همچنان از جامعۀ جهانی و سازمان های بین المللی که از آزادی بیان و ارزش های دموکراسی حمایت می کنند و می خواهد تا مردم افغانستان را در نگهداری این ارزش گرانبها ( آزادی بیان) یاری نمایند و نگذارند آزادی بیان قربانی امیال شوم شماری از حلقات متحجر و عقب گرا در افغانستان گردد.