اخیرآ خبرنگاران ولایت‌های بدخشان و دایکندی در یک حرکت اعتراضی نشر خبرهای مربوط به حکومت را تحریم کردند. 
خبرنگاران محلی بدخشان به دیده‌بان رسانه‌های دفتر نی می‌گویند، در واکنش به عدم پاسخ‎دهی مسوولان حکومتی و عدم دسترسی به اطلاعات، پوشش خبری مربوط به فعالیت‌های حکومت محلی این ولایت را تحریم کردند. آنان در یک همایش اعتراضی با صدور قطع‌نامه‌یی وضعیت کار خبرنگاری را در این ولایت نگران کننده عنوان کرده اند و از نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران خواهان توجه به این نگرانی‌ها شدند.
در همین حال خبرنگاران محلی دایکندی نیز در یک حرکت اعتراضی مشابه، اعلام کردند که پس از این خبرهای مربوط به حکومت را پوشش نخواهند داد. یک خبرنگار از ولایت دایکندی در تماس به دیده‌بان رسانه‌های دفتر نی می‌گوید: ” حکومت محلی این ولایت همواره با ایجاد فضای رعب و وحشت، تحقیر و توهین، در جهت کتمان حقایق تلاش کرده اند.”
خبرنگاران در دایکندی پس از توهین و تحقیر خبرنگار تلویزیون راه فردا و رادیو نسیم در دایکندی از سوی سرپرست اداره ثبت احوال نفوس این ولایت طی یک نشست خبری در شهر نیلی، اعلام کردند که رابطه خود با حکومت محلی را قطع نموده‌اند.
دفتر نی حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان به این باور است که نهاد‌های خبرنگاری حق دارند دست به نافرمانی‌های مدنی بزنند که منجر به تحریم شود اما این امر نباید چرخش آزاد اطلاعات را صدمه بزند، زیرا صدمه به چرخش آزاد اطلاعات خلاف قانون اساسی و قانون دست‌رسی به اطلاعات است. حکومت افغانستان می‌باید زمینه را به این مساعد نسازد تا تحریم خبری ارگان‌های محلی صورت گیرد. و لی هرگاه چنین شود مقصر اصلی حکومت افغانستان شمرده می‌شود.
باید یاد آور شد که اخیرآ دست‌رسی به اطلاعات پس از امنیت به عنوان یک معضل و چالش جدی سد راه کار اطلاع‌رسانی در افغانستان مطرح است.