این آموزش برای مدت 3 روز از تاریخ 23 الی 25 نوامبر 2019 دایر گردید. درین آموزش به تعداد 10 تن شرکت کرده بودند.

کامله مرادی

#خبر_تازه

اول جدی 1398

نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد
محمداشرف غنی با به‌دست آوردن ۵۰.۶۴ درصد آرا( ۹۲۳۸۶۸ رای)، در رده اول.
عبدالله عبدالله با به دست آوردن ۳۹.۵۲ درصد آرا( ۷۲۳ هزار رأی)، در رده دوم

شمینه احمدی

قتل یک دختر ۸ساله در ولسوالی ورس ولایت بامیان

2 جدی 1398

مسؤولان محلی ولسوالی ورس ولایت بامیان از قتل یک دختر ۸ساله در روستای سرخ‌جوی این ولسوالی خبر می دهند.
عزیزالله امین‌یار ولسوال ورس می گوید، به تاریخ ۲۸قوس، پولیس جنایی با همکاری باشندگان محل جسد یک دختر ۸ساله را از داخل طویله پیدا کردند.
به گفته‌ی آقای امین‌یار، این کودک خردسال لطیفه نام دارد، لطیفه یک روز پیش از پیدا شدن جسدش ناپدید شده بود.
ولسوال ورس افزود:«پدر لطیفه ۸ساله، بالای همسر و دختر بچه کاکایش مشکوک است و پولیس نیز این دو نفر را بازداشت کرده اند.»
امین دانشیار فعال مدنی و باشنده ولسوالی ورس نیز می گوید، لطیفه‌ ۸ساله فجیعانه سلاخی و به قتل رسیده است.

فریبا احساس

01 قوس 1398

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سفری غیرمنتظره به بگرام _ افغانستان رفته است. آقای ترامپ از نظامیان آمریکایی در بگرام دیدن نموده است.
اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان با آقای ترامپ در بگرام نیز ملاقات داشته است.

عاقله فرهمند

کشف و ضبط کارخانه شراب در بامیان

10 قوس 1398

یک کار خانه کوچک تولید مشروبات الکولی در منطقه زرگران مرکز بامیان از سوی پولیس مدیریت مبارزه علیه مواد مخدر این ولایت کشف و ضبط گردیده است.
اعلامیه که از سوی قوماندانی امنیه بامیان به رسانه ها فرستاده شده و در این اعلامیه آمده است که یک تن از باشنده های قریه زرگران مرکز بامیان، یک‌ دستگاه کوچک مشروبات الکولی را در خانه خویش بخاطر تولید مشروبات الکولی جاسازی نموده بود، توسط پولیس قوماندانی امنیه ولایت بامیان شناسایی و با مقدار ۴ لیتر مشروبات الکولی تصفیه شده، مقدار ۲ بوشکه ۱۶ لیتره کشمش گندیده شده که آماده تصفیه وپروسیس بود همراه با دو عدد دیگ بخار ۵ لیتره با تمام وسایل پروسیسِ مشروبات الکولی دستگیر گردید.
در پیوند به این قضیه یک تن دستگیر وتحت بازداشت قرار دارد

ثریا حقیار

امرالله صالح و مولوی حبیب الله حسام باید محاکمه شوند!
10 قوس 1398
دو شخصی که به یک قوم محترم و قوم پر افتخار این سرزمین( هزاره ها) توهین کرده اند باید محاکمه شوند تا در آینده آنان جسارت نفاق، تحقیر و توهین را نداشته باشند.
این سرزمین همواره از جنگ، بد بختی، تبعیض، نژاد پرستی رنج برده و قربانی داده است.
حالا مردم هوشیار شده است، فریب شما قدرت طلب ها را نمی خورند، بلکه اقوام مختلف در افغانستان در کنار هم‌ مانند برادر و خواهر زندگی می کنند و به نفاق افگنان لعنت می فرستند.
در این کشور جنگ‌ نتیجه نداد، در طی بیش از چهار دهه جنگ‌ و نا امنی، هزاران نفر شهید، صد ها زن بیوه و هزاران طفل یتیم شدند.

فاطمه احمدی

افزائیش آمار خشونت علیه زنان در بامیان

07 قوس 1398

کمپاین 16 روزه منع خشونت علیه زنان از ولسوالی یکه و لنگ ولایت بامیان آغاز شد. در این کمپاین مسوولان ریاست امور زنان ولایت بامیان گفت که امسال آمار خشونت علیه زنان در بامیان افزایش یافته است.
ذکیه رضائی رئیس امور زنان ولایت بامیان می گوید که تاکنون 86 قضیه خشونت در ریاست امور زنان به ثبت رسیده است که نسبت به سال گذشته افزائیش یافته است. وی دلیل افزائیش خشونت را در این ولایت، بلند رفتن سطح آگاهی خانواده ها و مخصوصآ زنان عنوان می کند و می گوید که زنان از حق و حقوق شان آگاهی پیدا نموده و هر زمانیکه با مشکل بر می خورند به ادارات مربوطه شکایت می کنند. خشونت ها شامل، قتل، خودکشی، لت و کوب، توهین، تحقیر و وغیره می شود.
این کمپاین از سوی موسسه بهزیستی تحرک افغانستان( موف) با همکاری اداره محلی بامیان با اشتراک ده ها زن و مرد دایر شد.

بینظیر امیری

بینی یک زن از سوی شوهرش در بامیان بریده شد
۱۹ قوس ۱۳۹۸

مسوولان ریاست امور زنان بامیان می گویند که بینی یک زن از سوی شوهرش در ولسوالی نمبر ۲ یکه و لنگ ولایت بامیان بریده شده است.
ذکیه رضایی رئیس امور زنان بامیان به تلویزیون بامیان گفت که قسمتی بینی ‌و رگ های دست یک خانم از سوی شوهرش بریده شده است. اما شوهر این خانم فراری است و در پیوند به این موضوع کسی دستگر نشده است.
این مریض در شفاخانه ولایتی بامیان بستری می باشد. اما داکتران می گویند که وضعیت صحی این خانم خوب می باشد.

صابره محمدی

25 قوس 1398

دانشگاه بامیان جایگاه ويژه برای مناطق مرکزی پیدا کرده وصلح وامنیت باعث رویکرد دانشجویان فراوان از سایر ولایت ها شده است.این سال در حدود 1500 نفر دانشجو در سطح لیسانس از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند
تلویزیون بامیان صدای مردم

معصومه امیری

تیم ماین پاکی دختران بامیان نامزد جایزه انجمن کنترول اسلحه شدند

27 قوس 1398

۲۰ دختر جوان و فعال در طی دو سال گذشته چندین محل را از وجود ماین پاک کاری نموده و بخاطر همین فعالیت شان نامزد این جایزه شده اند و با ۱۰ نهاد دیگر در سطح جهان رقابت می کند.
کسب جایزه به اساس رای دهی به صورت آنلاین می باشد.

نظیفه حیدری

یک جوان بخاطر عاشقی خود را حلق آویز کرد
۲۹ قوس ۱۳۹۸
یک پسر ۲۰ساله در منطقه زرگران مرکز ولایت بامیان ساعت ۱۱ شب گذشته بخاطر عاشقی خودکشی کرده است.
محمد موسی امامی مدیر جنایی قوماندانی امنیه ولایت بامیان به تلویزیون بامیان گفت که شب گذشته ساعت ۱۱ یک جوان ۲۰ ساله بنام اسدالله در آشپزخانه خانه اش، خود را حلق آویز نموده و جسدش از سوی پولیس به شفاخانه ولایتی انتقال یافته است.
آقای امامی نظر به اظهارات مادر اسدالله گفت که دلیل خود کشی وی عاشق شدن بالای یک دختر جوان بوده است. اما تحقیقات بیشتر در این مورد جریان دارد.