صبح امروز دوشنبه دوم اسد، انفجار خونین در جادۀ سرای غزنی مربوطات حوزۀ سوم پولیس شهر کابل؛ جان نزدیک به ۳۰ تن از شهریان کابل را گرفت و بیشتر از ۵۰ تن دیگر را زخمی‌ساخت. 

طبق معمول خبرنگاران و فلم‌برداران و عکاسان خبری به محل رویداد تروریستی شتافتند تا اطلاعات دقیق را کسب و به مخاطبان شان ارایه کنند، اما شماری از خبرنگاران از برخورد نادرست و غیر قانونی سربازان و افسران پولیس به دفتر نی شکایت کردند.
نرگس هورخش، خبرنگار شبکۀ تلویزیونی ۱ که دقایق بعد از رویداد می‌خواست از انفجار انتحاری گزارش و فلم تهیه نماید، ادعا می‌کند که پولیس با او برخورد خشونت آمیز انجام داده و تلفون همراه‌اش را برای مدت نیم ساعت ضبط کرده اند.
این خبرنگار ادعا دارد که خودش را نیز برای دقایقی نگه داشتند و با استفاده از واژه‌های اهانت آمیز از او پُرس و جو نموده اند.
غلام رضا مجیدی، عکاس خبری روزنامۀ ۸ صبح نیز مورد بدرفتاری سربازان پولیس قرار گرفته و حتی لت و کوب نیز شده است. فوزیه یک خبرنگار دیگر نیز با برخورد اهانت آمیز و خشن پولیس مواجه شده و تصاویر و فلم‌های را که در کمره‌های شان ثبت کرده بودند، از سوی پولیس حذف شده است.
عبدالمجیب خلوتگر، رئیس عمومی‌دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان در بیانیۀ‌ای این برخورد پولیس را برخلاف قانون دانسته افزود:” برخورد خشونت آمیز پولیس با خبرنگاران حین تهیۀ گزارش یک عمل غیر قانونی بوده و مقامات در وزارت امور داخله مکلف است تا در رابطه به این برخورد سربازان پولیس با خبرنگاران بی‌تفاوت نبوده و سربازان خاطی را به دادگاه معرفی نماید.”
دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان؛ از رهبری حکومت وحدت ملی می‌خواهد تا جلو برخورد خشن و غیر قانونی سربازان و افسران پولیس را در هنگام تهیۀ گزارش از رویداد‌های تروریستی بگیرد و عاملان خشونت را به نهاد‌های عدلی و قضایی بسپارد.
پولیس باید بداند؛ همان‌گونه که آن‌ها وظیفۀ تامین امنیت را دارند، خبرنگاران و فلمبرداران نیز به اساس قانون وظیفه دارند تا از جریانات و رویداد‌های کشور گزارش تهیه و آن را به مخطبان شان عرضه نمایند. پولیس وظیفۀ تأمین امنیت خبرنگاران را به دوش دارد، نه اعمال خشونت و ایجاد محدودیت بر کار‌های اطلاع رسانی.