نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، در سطح محلی و در راستای توانمندسازی رسانه‌های آزاد و تعمیم آزادی بیان کار می‌کند. نی یک مؤسسه‌ی غیردولتی افغانی‌ست و در سال ۱۳۸۴ با همکاری انترنیوز تأسیس شده است. هدف اصلی مؤسسه‌ی نی توسعه، پیشرفت و توانمندسازی فعالیت‌های رسانه‌یی در افغانستان است و جهت نیل به این مأمول در عرصه‌‌ی آموزش، دادخواهی و ارائه‌ی آمار و اطلاعات رسانه‌یی کار می‌کند. مؤسسه‌ی نی عضویت کامل شبکه‌ی بین‌المللی انترنیوز را ـ که شامل ۴۰ نهاد در سراسر جهان است ـ دارا می‌باشد. در حال حاضر مؤسسه‌ی نی توسط اداره‌ی انکشاف بین‌المللی ایالات متحده‌ی آمریکا از طریق شبکه‌ی انترنیوز تمویل گردیده و نیز از سایر مراجع تمویل کننده وجوه کوچک دریافت می‌کند.

دفتر مرکزی و مرکز آموزشی مؤسسه‌ی نی در کابل قرار داشته و دفاتر ساحوی آن در شهرهای بزرگ کشور (جلال‌آباد، کندهار، مزار شریف و هرات) موقعیت دارند. مؤسسه‌ی نی برای خبرنگاران و کسانی‌ که می‌خواهند تازه در افغانستان پا به عرصه‌ی خبرنگاری بگذارند برنامه‌های آموزشی دایر می‌کند. این برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی با کسب جواز از طرف وزارت اطلاعات و فرهنگ و وزارت معارف کشور راه‌اندازی شده است.

برای معلومات بیشتر پیرامون انستیتوت رسانه‌یی نی و ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی لطفاً به بخش «برنامه‌های آموزشی» این صفحه‌ی انترنتی مراجعه فرمایید.

مؤسسه‌ی نی نقش دادخواهانه‌ی خویش را از طریق سلسله‌یی از فعالیت‌های مختلف ایفا می‌کند. مؤسسه‌ی نی دولت را به تعدیل قوانینی که حقوق خبرنگاران را متاثر می‌سازند فرا می‌خواند. با خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ها در ولایات همکاری و هماهنگی دارد و به منظور ارتقای سطح آگاهی مردم پیرامون نقش رسانه‌ها در افغانستان، کارزار‌ها و گردهمایی‌های رسانه‌یی برگزار می‌کند.

واحد دیدبان رسانه‌های مؤسسه‌ی نی در سراسر کشور از خبرنگاران، فعالان و دست‌اندرکاران رسانه‌یی را که زیر تهدید یا خشونت قرار می‌گیرند، حمایت کرده و برای رفع چالش‌های‌شان با مسئولان امور رایزنی کرده و راه‌حل‌های مناسب و معقول جست‌وجو می‌کند. همچنان موارد خشونت علیه خبرنگاران در دفتر نی به ثبت رسیده و بر بنیاد آن، گزارش‌های ویژه‌ی رادیویی و آنلاین تهیه می‌شود و در پایان هر سال شمسی و میلادی گزارش سالانه‌ی دیدبان رسانه‌ها نیز منتشر می‌شود.
دادخواهی‌های دیدبان رسانه‌های دفتر نی، از طریق نشر گزارش‌های ویژه، نشر اعلامیه‌های مطبوعاتی، برگزاری نشست‌های خبری و دیدار مستقیم با مسئولان دولتی صورت می‌گیرد.
دیدبان رسانه‌های دفتر نی یک نقشه‌ی انترنتی اطلاعات در زمینه‌ی خشونت در برابر خبرنگاران افغانستان تهیه کرده است که مبین تحقیق جامع این واحد در زمینه‌ی خشونت علیه خبرنگاران است.
در زمینه‌ی اصلاح قوانین به ویژه قانون رسانه‌های همگانی افغانستان نیز تلاش‌های خستگی‌ناپذیرش را ادامه می‌دهد. در تصویب و توشیح قانون دسترسی به اطلاعات نقش دفتر نی و دیگر نهادها را نمی‌توان کتمان کرد. دادخواهی‌ها به خاطر تصویب مقرره‌ی طرز تأسیس و فعالیت رسانه‌های خصوصی ادامه دارد. با تصویب این مقرره نقض حقوق خبرنگاران تا میزان زیادی مرفوع خواهد شد. جلوگیری از اجرای فرامین، لوایح و مقررات خلاف قانون و روحیه‌ی آزادی بیان که هرازگاهی توسط حکومت وضع می‌گردید، از عمده‌ترین دستاوردهای دفتر دیدبان رسانه‌ها بوده است.
تجلیل از سه می، روز جهانی آزادی مطبوعات. دفتر نی همه‌ساله از روز جهانی آزادی مطبوعات تجلیل می‌کند و در این روز به بهترین‌های عرصه‌ی خبرنگاری تندیس نی اهدا می‌شود. خبرنگاران، فلم‌برداران، عکاسان، تهیه‌کنندگان، گردانند‌گان و دیگر بخش‌های خبرنگاری که علاقه‌مند شرکت در این جشنواره هستند، نمونه‌های کاری‌شان را به دفتر نی می‌سپارند و پس از بررسی نمونه‌های کاری‌شان توسط یک هیئت بی‌طرف برندگان تندیس نی اعلان می‌گردند.
همچنان نام‌گذاری جاده‌یی در مرکز شهر کابل به نام «جاده‌ی آزادی بیان» از دستاوردهای دیگری‌ست که دفتر نی طرح آن را به خاطر نهادینه‌ساختن آزادی بیان روی دست گرفت و نهایی ساخت. دادخواهی به خاطر نام‌گذاری روز رسانه‌های اجتماعی در تقویم افغانستان و سازمان یونسکو ادامه دارد. دیدبان رسانه‌ها همچنان برای خبرنگارانی که به مشکلات حقوقی برمی‌خورند، وکیل مدافع رایگان گرفته و مشوره‌های حقوقی را با آن‌ها درمیان می‌گذارد.
مؤسسه‌ی نی در چند سال گذشته رسائل و کتاب‌های زیادی را به چاپ رسانده است. کتاب «خبرنگاران در افغانستان» مجموعه‌یی از گزارش‌های دیدبان رسانه‌هاست. کتاب «راهنمای رسانه‌های افغانستان » اطلاعات و شماره‌های تماس تمامی رسانه‌های افغانستان را در خود دارد. «تحلیلی بر قانون رسانه‌های همگانی» کتاب دیگری‌ست که در سال‌های اخیر به چاپ رسیده است. کتاب «نقدی بر پالیسی رسانه‌ها» که بر کوتاهی‌ها و نواقص پالیسی رسانه‌های افغانستان انگشت نهاده نیز به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد.

فهرست کارشناسان حاوی معلوماتی مانند: نام کارشناس، تخصص کارشناس، محل اقامت، شماره‌ی تماس و نشانی ایمیل کارشناس درج است. در فهرست کارشناسان، در موضوعات و مسائل مختلف کارشناسان با تفکیک تخصص‌شان یافت می‌شوند.

هر گاه خبرنگار و یا کارمند رسانه یی که مورد خشونت قرار می گیرد بخاطر دادخواهی به این شماره ها در تماس شود:

نصیر احمد نوری

مسئول دیده بان رسانه های دفترنی / nasir.noori@nai.org.af /+93700599455
0
فارغ التحصیل شد
0
روزنامه نگار
0
پروژه موفق

نی در آیینه رسانه ها