شماری از خبرنگاران محلی در ولایت جوزجان در اعتراض به محدویت‌هایی که از سوی وزارت داخله وضع شده، دهن‌های‌شان را بستند. این خبرنگاران می‌گویند که «وضع محدودیت در زمینه‌ی دسترسی به اطلاعات از سوی وزارت داخله، خبرنگاران را برای دسترسی به اطلاعات با مشکل جدی روبه‌رو ساخته است».

وزارت داخله حدود دو هفته پیش دستورنامه‌بی را صادر کرد که بر مبنای آن هیچ یک از منسوبان وزارت داخله حق دادن اطلاعات به رسانه‌ها و مصاحبه با آن‌ها را ندارند. پس از وضع این دستورنامه از سوی وزارت داخله، خبرنگاران ولایت‌های مختلف به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات به دفتر نی شکایت درج کرده‌اند.

نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان ساعاتی پس از وضع این دستورنامه، موقف‌ا‌ش را اعلام کرده و بخش‌هایی از این دستورنامه را مخالف قانون دسترسی به اطلاعات خواند. عبدالمجیب خلوتگر رئیس دفتر نی می‎گوید، از زمانی که این دستورنامه صادر شده، ما شاهد مشکلات و موانع زیادی در روند دسترسی به اطلاعات بوده‌ایم. صدور این دستورنامه برای کار خبرنگاران موانع زیادی ایجاد کرده است و از سوی دیگر به رابطه‌ی پولیس با شهروندان صدمه می‌زند». نی یک‌ بار دیگر از وزارت داخله می‌خواهد که در مورد این دستورنامه‌ بازنگری کند.