اخیرآ رییس جمهور غنی حکمی صادر کرده است که بایگانی افغان فیلم به ارگ ریاست جمهور انتقال داده شود.

صابر مهمند سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به دیده‌بان رسانه‌های نی گفت:” وزارت‌خانه‌ها قرار است به یک محل مشخص در ساحۀ دارالمان انتقال یابد، اما فضای مصوون و کافی برای انتقال این بایگانی تحت ساحۀ وزارت اطلاعات و فرهنگ وجود ندارد، بناآ رییس جمهور حکم داده است که آرشیف افغان فیلم به ارگ ریاست جمهوری انتقال یابد تا مصوون باشد.”

دفتر نی بدین باوراست که انتقال بایگانی‌های افغان فیلم می‌تواند در شرایط کنونی باعث گمانه‌زنی‌های منفی در قبال اهداف فرهنگی دولت گردد. حکومت افغانستان می‌باید جلو چنین گمانه‌زنی ها را از ابتدا بگیرد. از سوی دیگر تعدادی از صاحب‌نظران امور فیلم در کشور بدین باور اند که نگهداری بایگانی سینما نیاز به امکانات و مراقبت ویژه دارد، آنچه که ظاهرآ در مکان فعلی این بایگانی موجود بوده و برای ارگ ریاست جمهوری با توجه به ضرب‌العجل تعین شده محال است فراهم گردد.

عبدالمجیب خلوتگر ریس دفتر نی می‌گوید:” دولت مسوول حفاظت از دارایی‌های عامه مردم افغانستان است، ما شاهد بودیم که حتی طالبان که به هیچ اصول و قانون بشری و دموکراتیک پابند نبودند اما به آرشیف و دارایی‌های فرهنگی کشور دست‌برد نزدند و آرشیف افغان فیلم در زمان رژیم سیاه طالبان نیز در محل کنونی آن مصوون ماند.”

باید گفت که سینماگران در زمینۀ این حکم رییس جمهوری نگرانی‌شان را با دفتر نی مطرح کرده و تا جایی که تعدادی از آنان این حکم را خلاف قوانین رایج می‌دانند.

بدین منظور نی پیشنهاد می‌کند که نگهداری این بایگانی‌ها کماکان در محل فعلی آن صورت گرفته و امکانات برای نگهداری و مراقبت آن در محل در نظر گرفته شده برای وزارت اطلاعات و فرهنگ فراهم شود، تا باشد هنر و رسانه به نحوی از تعاملات سیاسی در امان باشند.