خانم نانسی‌هاچ دوپری، پژوهشگر و تاریخ‌نگار آمریکایی که بیشتر از ۶۰ سال در کنار مردم افغانستان زندگی کردپژوهش‌های زیادی در رابطه به فرهنگ و تمدن این کشور انجام داده است، بامداد امروز یک شنبه مورخ ۱۹ سنبله ۱۳۹۶، به عمر ۹۰ سالگی به اثر مریضی که داشت، در شهر کابل درگذشت.

خانم نانسی که در سال ۱۹۲۷ میلادی در ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد، در راستای گسترش و تعمیم آزادی بیان و نیز تاریخ‌نگاری در افغانستان کار‌های موثری انجام داده است. او مرکز منبع معلومات افغانستان را در دانشگاه کابل ایجاد کرده که در میان دانشجویان و خبرنگاران از ارزش ویژه‌ی برخوردار است.

خبرنگاران زیادی برای کسب معلومات به مرکز منبع معلومات افغانستان مراجعه می‌کنند و زمینۀ خوب دسترسی به اطلاعات را ایجاد کرده است.

دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان مرگ خانم نانسی را یک ضایعۀ بزرگ برای آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات در افغانستان دانسته از دولت افغانستان می‌خواهد تا به‌پاس خدمات ارزندۀ او “مرکز منبع معلومات افغانستان” را به‌نام او نامگذاری نماید. همچنان به پاس خدمات خانم نانسی در راستای دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان در این کشور، دولت افغانستان باید راه اندازی سمینار‌های علمی‌ و پژوهشی را در کشور گسترش داده و زمینۀ چرخش آزاد اطلاعات را بیشتر از پیش آسان سازد.