ذبیح الله تمنا و همکار آمریکایی اش دیوید گِلکی، یک شنبه ١۶جوزا در مسیر راه لشکرگاه – ولسوالی مارجه ولایت هلمند جان دادند.

منابع گفته اند که این دو خبرنگار در اثر انفجار ماین کنار جاده جان دادند، اما برخی از منابع دیگر میگویند که در کمین طالبان برخورده و در حمله مستقیم طالبان کشته شده اند. 
ذبیح الله تمنا، با رسانه های معروف بین المللی چون آژانس خبری شینهوای چینایی کار میکرده و دیوید گِلکی با رادیوی ملی آمریکا فعالیت می نمود. 
خبر مرگ این دو خبرنگار جامعه خبرنگاری افغانستان را تکان داد و کشته شدن همزمان این دو خبرنگار همچنان نشان می دهد که خبرنگاران در افغانستان مصوون نیستند. 
دفتر نی حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان، قتل این دوخبرنگار را ضایعه بزرگ برای خانواده افغانستان دانسته از تمام خبرگزاری ها و رسانه های ملی و بین المللی میخواهد تا از نوشتن “ترجمان” در کنار نام ذبیح الله خودداری کنند. برخی از رسانه های بین المللی خبرنگار شناخته شده کشور ما ذبیح الله تمنا را ترجمان خبرنگار خارجی عنوان نموده اند که در حق همکار ما جفا پنداشته می شود. 
عبدالمجیب خلوتگر، رییس عمومی دفتر نی از مسوولان امنیتی و حکومت افغانستان می خواهد تا در مورد قتل این دو خبرنگار تحقیقات همه جانبه انجام داده و نتیجه چگونگی حادثه را با خبرنگاران شریک سازند. 
نهاد های خبرنگاری و رسانه ها مکلف اند تا امتیازات خبرنگاران و کارمندان رسانه یی را که در جریان کار زخمی و یا کشته می شوند، به خانواده های شان بپردازند. 
از سال ٢٠٠١ به این سو بیش از ۶٠ خبرنگار در افغانستان جان های شان را از دست داده اند که بیشترین شان در حملات تروریستی و گاهی هم به صورت مستقیم توسط طالبان به قتل رسیده اند. 
اما سال ٢٠١۶ میلادی، خونین ترین سال برای خبرنگاران و رسانه های افغانستان به دلیل گفته می شود که ١٠ خبرنگار و کارمند رسانه یی از آغاز این سال تا هنوز به قتل رسیده اند و تعدادی هم زخمی شده اند. 
حکومت افغانستان مکلف است تا عاملین قتل این دو خبرنگار را شناسایی و به اساس قوانین آنان را مجازات نماید.