امروز پنج شنبه چهارم اسد ١٣٩٧ حوالى ساعت شش و نیم صبح دو تن از عکاسان خبری آژانس خبرى پژواک و تلویزیون کابل نیوز از سوى سربازان و کارمندان امنیت ملى مورد خشونت و ضرب و شتم قرار گرفتند.

زین‌‍الله محبوبی عکاس خبرگزاری پژواک و جاوید همدرد تصویر بردار تلویزیون کابل نیوز زمانی که برای پوشش حمله انتحاری در ساحه باغ داوود مربوط حوزه پنجم امنیتی کابل رفته بودند از سوی سربازان قطعه خاص مورد ضرب و شتم قرار گرفته و کمره‌های شان را نیز سربازان امنیتی شکستند.

زین الله محبوبی عکاس خبرگزاری پژواک به دیده‌بان رسانه‌های دفتر نی گفت همین که به محل رویداد رسیدند سربازان قطعه خاص به آنان گفتند که حق ندارند تصویر برداری کنند. ” ما با این که تصویر برداری نمی‌کردیم اما سربازان قطعه خاص به سوی ما آمدند و کمره من را بر زمین زدند و چند سیلی هم حواله من کردند و حتی گلوله را در میل تفنگ تیر کردند.”

در همین حال جاوید همدرد تصویر بردار تلویزیون کابل نیوز در مصاحبه با دیده‌بان رسانه‌های دفتر نی گفت با این که به سربازان امنیتی گفتند که هیچ تصویری از محل را ثبت نکرده‌ اند، اما آنان با خشونت برخورد کرده و کمره‌شان  را بر زمین زدند:” کمره من را بر زمین زدند و شکسته است و حالا این کمره قابل ترمیم هم نیست.”

مسوولان تلویزوین کابل نیوز در تماس با دفتر نی خواستار این شدند، که سربازان امنیتی ابتدا باید از این عمل خشونت‌آمیز شان معذرت خواهی کنند و دوم باید جبران خسارات وارد شده را بپردازند.

نى نگران است که باوجود توصیه‌ها و صحبت‌هاى مداوم در جریان بیش از ١۵ سال، هنوز هم ما شاهد عدم تغییر در رفتار نیروهاى امنیتى هستیم.

عبدالمجیب خلوتگر رییس دفتر نی حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید:”  از امنیت ملی می‌خواهیم که این مسله را به صورت جدی پی‌گیری کنند و مانند دفعات قبل نباشد، چون هر باری که ما درخواست کردیم تا پرونده‌های این چنینی را بررسی کنند و آنان پاسخ ندادند، خشونت سربازان امنیت ملی با خبرنگاران بیش‌تر شد.”

نى از امنیت ملى جداً مى‌خواهد تا این مسئله را پى‌گیرى کرده و نتیجه‌ى پىگیرى‌های‌شان را به جامعه‌ى خبرنگارى اعلان کند. ادامه‌ى این وضعیت مى‌تواند هم به جامعه‌ى خبرنگارى و هم به حکومت افغانستان زیان‌بار باشد.