به اساس اعلان کمیسیون مستقل انتخابات، روند رای دهی در سراسر افغانستان در ساعت ۴ عصر به پایان رسید.
به اساس گفته های ضیاء الحق امرخیل رئیس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات هر گاه در محلات و مراکز رای دهی حضور رای دهندگان به مشاهده برسد، وقت رای دهی تمدید خواهد یافت.
روند رای دهی که از ساعت ۷ صبح امروز شنبه ۲۴ جوزا در سراسر افغانستان آغاز گردید، با مشکلات کمبود برگه های رای دهی، بی کیفیت بودن رنگ ها و کمبود کارمندان انتخابات در برخی از محلات رای دهی مواجه بود.
در برخی محلات رای دهی که برگه های رای دهی پیش از وقت ختم شده بود پس از رسیدن بسته های جدید برگه های رای دهی، روند رای دهی از سر گرفته شد. احمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که به بیش از ۳۳۰ مرکز رای دهی که برگه های رای دهی ختم شده بود دوباره برگه های رای دهی فرستاده شده است.
اشتراک شهروندان در فرایند انتخابات بسیار پررنگ خوانده شد، حتی این که در برخی از ولایت ها از جمله ولایت میدان وردگ حضور زنان نسبت به دور نخست انتخابات ریاست جمهوری بسیار پررنگتر بود.
هر چند در آغازین ساعات روز شمار اشتراک کنند گان کمتر گزارش شده بود اما با گذشت هر ساعت حضور رای دهندگان بیشتر شد. در ولایت میدان وردگ پس از آن که یک حملۀ تروریستی در یکی از مراکز رای دهی در ولسوالی نرخ آن ولایت عقب زده شد، مردم به مراکز رای دهی سرازیر شدند و رای های شان را به نفع نامزدان مورد نظر شان در صندوق ها ریختند.
در ولایت های کنر، قندهار، لوگر، ننگرهار و زابل با وجودی آن که تهدید های امنیتی زیاد بود اما مردم با قبول تمام مشکلات و چالش ها به پای صندوق های رای رفتند.
در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار به دلیل زودتر ختم شدن رای دهی در نیمه های روز به شمارش آرا آغاز کردند.
در شماری از مراکز رای دهی تعداد کسانی که تلاش کرده بودند از کارت های رای دهی غیر قانونی رای بدهند از سوی ناظران و مردم شناسایی و از دادن رای جلوگیری شدند.
از ولسوالی مومن درۀ ولایت ننگرهار گزارش شد که در مراکز رای دهی زنانه مردان بجای زنان رای دادند. شکایت های نیز از تقلب و تخلفات انتخاباتی از سوی ناظرین به کمیسیون شکایت های انتخاباتی درج شده است، محمد نادر محسنی، منشی کمیسیون شکایت های انتخاباتی گفته است که تا حال بیشتر از ۷۷ مورد شکایت از سوی هر دو ستاد های انتخاباتی در این دفتر درج شده است. اما تیفا یک نهاد ناظر بر انتخابات افغانستان می گوید بیشتر از صد مورد شکایت تا ساعت ۱۲ چاشت ثبت شده است.