سال ۱۳۹۵ خورشیدی، خشونت بار ترین سال برای خبرنگاران و کارمندان رسانه یی در افغانستان گذشت. به اساس گزارش سالانۀ دیده بان رسانه های دفتر دفتر نی، در جریان سال ۱۳۹۵ خورشیدی در مجموع ۳۹۵ مورد خشونت در برابر خبرنگاران و کارمندان رسانه یی در سراسر افغانستان رخ داده است.

۸ خبرنگار در جریان همین سال جان های شان را از دست داده، ۵۳ مورد لت و کوب خبرنگاران، ۸ خبرنگار زخمی، ۳ خبرنگار به صورت موقت بازداشت و دوباره آزاد شده اند و ۳۲۲  مورد تهدید و اهانت خبرنگاران در دفتر دیده بان رسانه های نی به ثبت رسیده است.

بیشترین خشونت ها از سوی طالبان بالای خبرنگاران انجام شده و در قدم دوم محافظین ویژۀ رئیس جمهور به لت و کوب خبرنگاران بامیانی متهم اند.

خبرنگاران که در جریان سال ۱۳۹۵ در افغانستان جان های شان را از دست داده اند قرار ذیل اند:

ذبیح الله تمنا با همکار آمریکایی اش که با رادیوی ملی آمریکا کار می کردند در تاریخ ۱۶ جوزای ۱۳۹۵ هنگام تهیۀ گزارش در ولایت هلمند در اثر شلیک گلوله طالبان جان دادند.

حسین محمدی، سابق خبرنگار تلویزیون نگاه در اثر حملات تروریستی در دهمزنگ کابل که بالای تظاهرات جنبش روشنایی صورت گرفت در تاریخ ۲۷ سرطان ۱۳۹۵ شهید شد.

یعقوب شرافت، چهارمین خبرنگاریست که در افغانستان کشته می شود، این خبرنگار که در تلویزیون ملی ولایت زابل کار می کرد، در تاریخ ۲۵ میزان همین سال در داخل شهر قلات به ضرب گلولۀ افراد مسلح ناشناس به قتل رسید و فرد حمله کننده موفق شد فرار کند.

نعمت الله زهیر، خبرنگار محلی تلویون آریانا نیوز در تاریخ ۱۴ عقرب همین سال به شهادت رسید. عملیات نظامی که در حومۀ شهر لشکرگاه علیه طالبان براه انداخته شده بود، آقای زهیر با جمعی از خبرنگاران به محل جنگ رفته بودند تا از آن گزارش تهیه کنند، اما موتر حامل این خبرنگار با ماین کنار جادۀ که از سوی طالبان جاسازی شده بود، برخورد نمود و جان داد.

قاضی محمد نصیر مدثر، رئیس رادیوی محلی پیغام ملی در ولایت لوگر در تاریخ ۲۶ قوس ۱۳۹۵ حین برگشت از وظیفه به سوی خانه در ولسوالی محمد آغه آن ولایت از سوی افراد ناشناس به شهادت رسید. قاضی مدثر، پیش از کشته شدنش از سوی طالبان چندین بار به مرگ تهدید شده بود.

در تاریخ ۲۱ جدی سال ۱۳۹۵  در یک رشته حملات هراس افگنانۀ طالبان در مقابل درب ورودی الحاقیۀ شورای ملی دو کارمند تلویزیون مجلس نماینده گان ( ولسی جرگه) به شهادت رسیدند.

خانم فریده و آقای نورالله دو کارمند این تلویزیون زمانی که می خواستند از دفتر به سوی خانه بروند در مقابل درب این تلویزیون قربانی این حملۀ تروریستی شدند و جان دادند.

طالبان عامل اصلی خشونت های کلان در برابر خبرنگاران و کارمندان رسانه یی افغانستان شناخته شده اند. از ۸  خبرنگاری که در افغانستان در سال ۱۳۹۵  خورشیدی به قتل رسیده اند، ۷ خبرنگار مستقیماً به دست طالبان کشته شده اند، فقط یک خبرنگار توسط افراد ناشناس در ولایت زابل کشته شده است.

در کنار این مسؤل بودن طالبان در قتل هفت خبرنگار، این گروه مسؤل تهدید ۳۲۰ قضیۀ خشونت دیگر در برابر خبرنگاران افغانستان نیز هستند. این قضیایا شامل تهدید شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه یی چهار ولایت (قندوز، هلمند، فراه و ارزگان) به صورت گروهی است. زمانی که طالبان برای بار دوم شهر قندوز را به تصرف در آوردند و به تعقیب آن بخش های از شهر های لشکرگاه، فراه و ارزگان که به دست طالبان سقوط نمود، اکثر کارمندان رسانه یی و خبرنگاران این ولایت ها به مرگ تهدید شدند و شهر ها و خانه های شان را برای مدت ترک نموده متواری شده بودند.

این درحالیست که در سال ۱۳۹۴ خورشیدی، ۱۱۴ مورد خشونت در برابر خبرنگاران و کارمندان رسانه یی افغانستان در دیده بان رسانه های نی به ثبت رسیده بود. در سال ۱۳۹۴ خورشیدی ۱۲ خبرنگار جان های شان را از دست داده بودند که رقم درشت آن حملۀ تروریستی طالبان بر موتر حملۀ تلویزیون طلوع بود که در اثر آن ۷ کارمند این تلویزیون جان داده و حدود ۲۰  تن دیگر زخمی شده بودند.

قابل ذکر است که تعداد از خبرنگاران که با خشونت های جدی مثل تهدید و لت و کوب از سوی افراد زورمند و مافیا مواجه می شوند، از دفتر دیده بان رسانه های نی می خواهند تا نام های شان درج این فهرست نشود.