محمد ابراهیم هاشمی، از خبرنگاران رادیوی محلی ادیب در شهر پلخمری؛ شب گذشته در پی شلیک گلولۀ افراد مسلح شدیداً مجروح شد.

ابراهیم، که شامگاه طبق معمول از دفتر رادیو به سوی منزلش روان بود، در نزدیک منزلش توسط افراد مسلح ناشناس توقف داده شد و با شلیک گلوله بر سرش، او را مجروح ساختند.

خانۀ این خبرنگار در منطقۀ قشلاق بمبه در مربوطات حوزۀ اول شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان قرار دارد.

محمد موسی هاشمی برادر محمد ابراهیم هاشمی که با وی در رادیو همکار است و یک جا با هم به سوی خانه روان بودند او نیز مورد لت و کوب همین افراد مسلح قرار گرفته و زخم برداشته است.

حبیب الرحمن شیرزی، رئیس رادیوی محلی ادیب در ولایت بغلان، به دیده بان رسانه های دفتر نی گفته است که عامل شلیک گلوله به جان همکار شان از سوی پولیس بازداشت شده و هم اکنون از وی تحقیقات جریان دارد.

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس عمومی دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان، در یک بیانیه گفت:” اکنون که عامل شلیک بر سر این خبرنگار شناسایی و بازداشت شده است، از حکومت افغانستان جداً می خواهیم تا او را به صورت علنی محاکمه نموده و او را به جزای اعمالش برسانند.”

پس از گسترش نا امنی ها در کشور و تداوم جنگ در شهر ها و روستا های افغانستان، خشونت ها در برابر خبرنگاران و حملات هدفمند بر خبرنگاران و کارکنان رسانه یی نیز شدت گرفته است.

در جریان ماه نخست سال ۲۰۱۶میلادی ۸ خبرنگار و کارمند رسانه قصداً از سوی هراس افگنان به شهادت رسیده و بیشتر از۱۷ خبرنگار دیگر زخمی شده اند.

پس از حملۀ هراس افگنانه به کارمندان تلویزیون طلوع در کابل، که ۷ تن کشته و بیشتر از ۱۷ تن دیگر زخمی شدند، در یک رویداد دیگر در ولایت ننگرهار یک خبرنگار کهنه کار تلویزیون ملی آن ولایت با ضرب گلوله به شهادت رسید. و اینک خبرنگار دیگری در شهر پلخمری توسط افراد مسلح با شلیک گلوله به سرش او را مجروح ساخته و در حال حاضر در بیمارستان در حالت کما بسر می برد.

دفتر نی، بیشتر از این تحمل حمله به جان خبرنگاران و کارمندان رسانه یی را نداشته از دولت افغانستان جداً می خواهد همانگونه که در فرمان رئیس جمهور نیز آمده است، آزادی بیان، خبرنگاران و کارکنان رسانه یی را حمایت نموده و در حفاظت خبرنگاران اقدامات عملی نمایند.