نمایندگی‌های سیاسی کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسترالیایی در اعلامیه‌ای که دیروز منتشر نموده تأکید کرده‌اند که حمله بر جان خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای، آزادی بیان را به خطر انداخته و این حملات نه تنها به جان افراد که حمله بر صلح نیز حساب می‌شود.

دفتر نی حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان از دیر باری بدین سو نگرانی خویش را در زمینه‌ی حملات هدفمند بر جان فعالان رسانه‌ای و روزنامه نگاران اعلان داشته و از دولت افغانستان خواهان اقدامات عملی در برابر چنین حملاتی شده است.

نی‌، یک‌بار دیگر و این بار هم‌صدا با جامعه‌ی جهانی، از دولت افغانستان می‌خواهد تا زمینه‌ی تأمین امنیت جانی خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را مهیا کند.

ما همچنان از تیم مذاکراتی طالبان می‌خواهد تا این گروه حمله بر جان خبرنگاران و رسانه‌ها را توقف داده و به ارزش‌های حقوق بشری احترام بگذارند.

دفتر نی، همچنان خواهان پیگیری آن دسته از پرونده‌های خبرنگاران است که تا اکنون از طرف دولت افغانستان بررسی نشده است. باید گفت که بر اساس معلومات ثبت‌شده در دفتر نی عاملین اکثریت قتل های خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای طالبان، گروه داعش و افراد مسلح ناشناس هستند.