ولایت های هرات ، بلخ ، کابل، دایکندی ، سرپل، سمنگان ، غزنی ، وردک کندز و بامیان از این مشکل شدیدأ متاثر شده اند. در کابل با وجود نبود اوراق رای دهی مردم در صف های طولانی انتظار می کشند تا اوراق رای دهی به مراکز رای دهی برسد.
در بلخ والی این ولایت خشم خود را دراین قسمت اعلان کرده است.
با توجه به موقعیت ولایاتی که از نبود این مشکل رنج می برند ، استنباط می شود که این معضل به صورت سیستماتیک به راه افتاده باشد.
با توجه به نزدیک زمان رای دهی ، مردم در سردرگمی به سر می برند و بی صبرانه منتظر رسیدن اوراق رای دهی هستند.
بخاطر این مشکل در تعدادی از محلات ولایات مذکور مراکز رای دهی مسدود شده اند. این درحالیست که هنوز چند ساعت برای پایان زمان رای دهی باقی مانده است.
مجلس نمایندگان افغانستان در اعلامیه نبود اوراق رای دهی را یکی از مشکلات عمده در فرآیند رای دهی انتخابات امروز افغانستان به شمار آورده اند.
این درحالیست که درولایت هرات مردم بخاطر نبود اوراق رای دهی دست به تظاهرات زده و شیشه های دانشگاه این شهر را شکستانده اند.
با این حال گفته می شود طالبان نیز تعدادی از اوراق رای دهی را قبل از اینکه استفاده شود به آب انداخته اند.
• تعداد واقعات امنیتی با سر آمدن زمان رای دهی افزایش می یابد.
در ولایت سمنگان و در ولایت کندز دو بم منفجر شده است. هر چند از تلفات ناشی از این حوادث گذارشی در دست نیست.
• کشته افراد رای دهنده در یک حادثه ی ترافیکی
خبرنگاران محلی در ولایت مرکزی دایکندی از منحرف شدن یک وسیله ی نقلیه ی حامل رای دهندگان خبر می دهند به گزارش خبرنگاران محل در این ولایت به اثر انحراف یک وسیله ی نقلیه در این ولایت دو نفر کشته و تعدادی هم زخم برداشته اند.
• حضور فعال زنان در انتخابات افغانستان غیر قابل توصیف خوانده شده است
خبرنگاران و ناظرین فرآیند انتخابات با کم نظیر بودن اشتراک زنان در پروسه ی انتخابات می گویند؛ با توجه به تهدید طالبان و باران های شدید، حضور زنان در صف های رای دهی بی نظیر است.
صف دختران و زنان در یکی از مکاتب در فاریاب بخاطر رای دهی به هزار تن می رسد.
• تعداد مراکز رای دهی مسدود در افغانستان افزایش یافت
به گفته ی کمیسیون مستقل انتخابات از جمله ی ۶۷۷۰ مرکز در سراسر کشور ، ۹۵۹ مرکز مسدود مانده است. این مراکز نه تنها در جنوب و شرق بلکه در نقاط مختلف در سراسر کشور موقعیت دارند.
این درحالیست که وزارت داخله ی افغانستان در آخرین اعلانش گفته بود که تعداد مراکز که در روز انتخابات دارای تهدیدات امنیتی بالا اند ، حدود چهارصد مرکز می باشد.
• نیروهای امنیتی افغانستان افراد گیرمانده در کمین طالبان را آزاد کرده است.
این افراد که تعداد شان به ۳۵ نفر می رسید در ولایت فاریاب از کمین طالبان نجات یافته اند. تمامی این افراد کارمندان محلی کمسیون مستقل انتخابات بوده اند. به نقل از سایت خبری بازتاب این افراد در ولسوالی خواجه ناموسی ولایت فاریاب و زمانی که در هنگام بازگشت از بازگشایی مراکز رای دهی در این ولسوالی راهی مرکز ولایت فاریاب بودند ، در کمین طالبان گیر مانده بودند.
• دستگیر شدن افراد با کارت رای دهی تقلبی نیز گذارش شده است.
این افراد در مناطق مختلف به دست نیروهای امنیتی گرفتار شده اند. اخبار واصله از جنوب افغانستان حاکی از آن است که یک خانم به سه مرد در این ولایت بخاطر استفاده ی بیشتر از هزار کارت رای دهی دستگیر شده اند.
این درحالیست که در ولایت هرات و در زندان آن ولایت امتخابات و مراکز رای دهی برای زندانیان دائر شده است.