عرفان برزگر خبرنگار سلام‌وطندار در ولایت تخار، به دیدبان رسانه‌های نی می‌گوید که صبح روز یکشنبه 19 جوزای 1398 حشمت مسلم فرمانده پولیس ولایت تخار، خبرنگار نامبرده را به همراه شفیق پویا خبرنگار تلویزیون خورشید، به دفتر کارش طلب کرده و در جلسه‌یی با حضور شماری از منصوبان پولیس، به این دو خبرنگار گوشزد کرده است که: «[از این پس] باید به نیروهای امنیتی شهید خطاب کنید. نباید هر روز از چالش‌های امنیتی گزارشدهی کنید. تصاویر سوخته‌ی امان‌الله‌ خان در شهر تالقان را نباید نشر می‌کردید. از نشر اخباری که نشان می‌دهند طالبان به شماری از مناطق نفوذ کرده‌اند بپرهیزید» و موارد دیگری از این دست.

آقای برزگر می‌‎گوید، فرمانده پولیس تخار همچنان هشدار داده که اگر از تدابیر ذکر شده تخطی کنید، برایتان پرونده ساخته شده و زندانی خواهید شد.

نی ـ حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان ـ این گفته‌های فرمانده پولیس ولایت تخار را نقض صریح قانون حق دسترسی به اطلاعات می‌داند. به باور عبدالمجیب خلوتگر رئیس این نهاد، خبرنگاران ولایت تخار باید آزادانه و بی‌طرفانه هرآنچه را که اتقاق می‌افتد، پوشش داده و نشر کنند. وضع محدودیت بر نشر هرگونه خبری، در واقع نقض صریح قانون حق دسترسی به اطلاعات است و خبرنگاران و مردم نباید از این حق محروم شوند.

نی همچنین بر این باور است که وضع محدویت و تعیین و تکلیف کردن به خبرنگار و رسانه، خفه کردن گلوی آزادی بیان است. بنابراین از وزارت داخله‌ی کشور می‌خواهد که در مورد گفته‌های فرمانده پولیس ولایت تخار وضاحت دهد و مشخص سازد که آنچه این فرمانده گفته دیدگاه رسمی وزارت محترم داخله می‌باشد یا خیر. اگر پاسخ منفی‌ست، این وزارت باید به فرمانده مذکور گوشزد کند که هیچ فردی در هیچ مقامی نمی‌تواند پا را فراتر از قانون بگذارد.