پروسۀ رای دهی به ساعت پنج عصر رسما به پایان رسید، مسوولین کمیسیون مستقل انتخابات می گویند که روند رای گیری به پایان رسید و پروسۀ شمارش آرأ رسما آغاز گردید. اما مسوولین این کمیسیون می گویند کسانی که قبل از ساعت ۵ عصر در داخل مراکز رای دهی حضور داشتند میتوانند رای بدهند و برای شان مواد انتخاباتی وجود دارد.
رای دهی پر شور مردم افغانستان که امروز با برخی مشکلات تخنیکی از قبیل کمبود برگه های رای دهی ، ادامۀ کمپاین به نفع برخی از کاندیدا ها از سوی افراد صاحب نفوذ و حتی در برخی از محلات رای دهی از سوی ناظران انتخاباتی ، با مشکلات اندک امنیتی نیز همراه بود.
از جمله یک حمله کننده انتحاری در خاخی و منگل خود را منفجر کرد که تلفاد در پی نداشت همچنان یک حمله کننده دیگر توسط پولیس دستگیر شد.
ضد و خورد کوتاه میان پولیس و مخالفان مصلحه دولت نیز به زودی خاتمه یافت و مانع اشتراک مردم در انتخابات نشد.
از سوی دیگر سه تن از طالبانی که میخواستند مانع اشتراک مردم در پروسۀ رای دهی شوند در شهر صفا در مربوطات ولایت زابل توسط نیرو های امنیتی افغان کشته شدند.
مردم از فعالیت شبانه روزی نیرو های امنیتی افغان که برای تامین امنیت روز رای دهی و حفظ جان رای دهندگان کوشش کردند ستایش می کنند. هر چند پنج تن از منصوبان امنیتی که از موقف خود سو استفاده میکردند توسط نیرو های امنیتی افغان دستگیر شدند. که این خود حاکمیت قانون و نظام مند شدن نیرو های افغان را نشان میدهد.
در ولایت سمنگان و کندز دو بمب منفجر شده است. هر چند از تلفات ناشی از این حوادث گذارشی در دست نیست.
خبرنگاران محلی در ولایت مرکزی دایکندی از منحرف شدن یک وسیله ی نقلیه ی حامل رای دهندگان خبر می دهند, در این حادثه دو نفر کشته و تعدادی هم زخم برداشته اند.
مشکل نبود اوراق رای دهی به یک بحران کلان تبدیل شده است. ولایت های هرات ، بلخ ، کابل، دایکندی ، سرپل، سمنگان ، غزنی، وردک کندز و بامیان از این مشکل شدیدأ متاثر شده اند.
در کابل با وجود نبود اوراق رای دهی مردم در صف های طولانی انتظار کشیدند تا اوراق رای دهی به مراکز رای دهی برسد.
در بلخ والی این ولایت خشم خود را دراین قسمت اعلان کرده و افزود با توجه به موقعیت ولایاتی که از نبود این مشکل رنج می برند، استنباط می شود که این معضل به صورت سیستماتیک به راه افتاده باشد.
با توجه به نزدیک بودن زمان پایان رای دهی ، مردم در سردرگمی به سر برده و بی صبرانه منتظر رسیدن اوراق رای دهی بودند.
به خاطراین مشکل (عدم موجودیت اوراق رای دهی در مراکز رای دهی) در تعدادی از ولایات مراکز رای دهی مسدود قبل از ساعت پنج عصر مسدود گردید.
مجلس نمایندگان افغانستان در اعلامیه نبود اوراق رای دهی را یکی از مشکلات عمده در فرآیند رای دهی انتخابات امروز افغانستان به شمار آورده اند. در همین حال درولایت هرات مردم بخاطر نبود اوراق رای دهی دست به تظاهرات زده و شیشه های دانشگاه این شهر را شکستاندند. از سوی دیگر در زندان این ولایت انتخابات و مراکز رای دهی برای زندانیان دائر گردیده بود.

با وجود تهدیدات و جنگ های روانی که قبل از روز رای دهی راه اندازی شده بود، مردم افغانستان به ویژه زنان نشان دادند که دیگر تبلیغات و جنگ های روانی نمیتواند جایی در میان جامعه افغانی داشته باشد. و این مردم استند که میخواهند با دست خود سرنوشت شان را رقم زنند. به عنوان مثال در ولایت هرات از ساعت شش و سی صبح (قبل از گشایش رسمی مراکز رای دهی) حدود دو هزار تن از مردان و زنان در مرکز رای دهی لیسه امیر علی شیر نوایی واقع در ناحیه هشتم شهر هرات صف بسته بودند. اما خلاف آنچه انتظار میرفت روند رای دهی بیشتر از مشکلات تخنیکی متاثر گردید تا مشکلات امنیتی.
با وجود تماس های مکرر که با مسوولین کمیسیون مستقل انتخابات برقرار گردید همواره وعده دادند که اوراق رای دهی به اسرع وقت به محلات رای دهی خواهد رسید و زمانیکه بخاطر نبود برگه های رای دهی در محلات تلف شده جبران خواهد شد ولی هزاران تن در صف های طولانی زیر ریزش باران ساعت ها منتظر ماندند ولی از برگه های رای دهی خبری نشد.
در برخی از محلات به عنوان مثال در مرکز رای دهی مکتب نمبر ۱۲ جمال مینه انگشتان رای دهندگان به صورت درست بررسی نمیشد، که این کار به باور ناظران انتخابات میتوانست زمینه را برای رای دهی مجدد مساعد سازد. ولی از پاک شدن رنگ ها گزارش موثقی در دست نیست.
دستگیر شدن افراد با کارت رای دهی تقلبی نیز گزارش شده است. این افراد در مناطق مختلف به دست نیروهای امنیتی گرفتار شده اند. اخبار واصله از جنوب افغانستان حاکی از آن است که یک خانم و سه مرد در این ولایت بخاطر استفاده ی بیشتر از هزار کارت رای دهی دستگیر شده اند.
با وجود این همه شور و شوق وصف نا پذیر مشکلات و چالش های نیز فرا راه این پروسۀ ملی قرار داشت، هر چند تاثیر گذاری چندانی بالای ارادۀ مردم نداشت و نمی تواند نتایج انتخابات را متاثر سازد ولی نباید از آن چشم پوشی کرد. به عنوان مثال در ولایت تخار که از لحاظ امنیتی کدام مشکلی وجود نداشت و تمام مراکز رای دهی بروی مردم باز بود، اما شخصی به نام جنرال شاه محمود که عضو شورای ولایتی و مسوول جنبش در این ولایت می باشد، مردم را تشویق می کرد تا به اشرف غنی احمد زی رای بدهند، طوری که قبلا نیز تذکر رفت هیچ چیزی حتی تهدیدات امنیتی نتوانست سد راه ارادۀ مردم افغانستان شود ، هیچ فردی نمیتواند ارادۀ مردم را در صورتی که رای سری است تغییر دهد ولی در انتخابات های پیش رو باید به این نکات توجه صورت گیرد تا همه به ارادۀ مردم و به حق آزادی و سری بودن انتخابات و حق شهروندان احترام بگذارند. هم چنان گزارش ها از ولایت تخار حاکیست که زنان در یکی از مراکز رای دهی به نام الفاروق ، توسط ناظران انتخاباتی تهدید شده اند که برای یک کاندید مشخص رای دهند ویا این که از مرکز رای دهی خارج شوند. این امر عدم رعایت اصول انتخابات را از سوی ناظران انتخاباتی نشان می دهد و هم چنان مسوولین مرکز رای دهی باید مکان مشخصی را برای ناظران و کارمندان رسانه یی تعیین کنند تا بتوانند فعالیت های شان را به صورت بی طرفانه انجام دهند.
در این میان روند رای دهی در ولایت نیمروز بدون هیچ نوع درگیری و خشونت در فضای کاملا امن برگزار گردید.
انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی صبح امروز ۱۶ حمل ۱۳۹۳ با انداختن اولین برگۀ رای دهی توسط داکتر محمد یوسف نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در مرکز رای دهی لیسۀ عالی حبیبیه رسمأ آغاز گردید.