اختر محمد، راننده‌ی خبرگزاری فرانس پرس (AFP) دیروز یکشنبه ۳۱ سرطان زمانی که از خانه به سوی دفتر کارش می‌رفت، در چهارراه فرودگاه کابل در نتیجه‌ی حمله انتحاری  به شهادت رسید.

او ۱۰ سال با خبرگزاری فرانس پرس در کابل کار کرده بود. هم‌کاران اختر محمد می‌گویند از او چندین فرزند پسر و دختر به‌جا مانده است.

از آغاز سال روان خورشیدی ۱۴ کارمند رسانه‌یی، ۱۲ خبرنگار و ۲ کارمند بخش‌های امنیتی و ترانسپورتی رسانه‌ها در کشور به شهادت رسیده اند.

عبدالمجیب خلوتگر رییس دفتر نی می‌گوید: “حکومت افغانستان بر اساس قانون مسوول حفظ جان تمامی شهروندان و به ویژه خبرنگاران که بیش‌تر آسیب‌پذیر هستند می‌باشد. ما امیدواریم که این آخرین قربانی خانوادۀ رسانه‌های کشور باشد و حکومت راه‌کار منظم و مدونی را برای مهار حملات تروریستی و هم‌چنان حفاظت خبرنگاران به‌صورت ویژه روی دست گیرد.”

سال گذشته خورشیدی تا همین روز ۸ خبرنگار برحال و ۱ خبرنگار مستعفی کشته شده بود.

دفتر نی حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان ضمن نگرانی از افزایش آمار کشته شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی یک‌بار دیگر تاکید می‌کند که حکومت افغانستان باید تدابیر ویژه‌ی را برای حفاظت و مصونیت جانی خبرنگاران و  رسانه‌ها روی دست گیرد. تا بیش‌تر از این شاهد به خاک‌و‌خون افتیدن شهروندان و به ویژه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان نباشیم.

در حمله انتحاری یکشنبه در چهار راه فرودگاه کابل در کنار اختر محمد، دست کم ۱۴ تن دیگر از هم‌وطنان مان نیز شهید و حدود ۶۰ تن مجروح شدند.