براساس یافته‌های دیده‌بان رسانه‌های دفتر نی، حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان از سال ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۸ میلادی ۵۳ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای کشته شده است، این در حالی است که از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۴ میلادی یعنی در ۱۴ سال، ۴۲ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی کشته شده است.

دفتر نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان این آمار را در یک نشست خبری امروز دوشنبه ۱۹ سنبله در کابل اعلام کرد. عبدالمجیب خلوتگر رییس دفتر نی در این نشست خبری گفت: «این آمار نشان می‌دهد که به طور میانگین در حکومت وحدت ملی هر سال ۱۳ خبرنگار کشته شده است در حالی که در ۱۴ سال قبل از حکومت وحدت ملی به طور میانگین هر سال ۳ خبرنگار کشته شده اند.»

آقای خلوتگر هم‌چنان گفت از مجموع ۹۵ خبرنگار کشته شده داخلی و خارجی ۴۴ درصد آن در ۱۲ سال حکومت آقای کرزی و ۵۶ درصد آن در چهار سال حکومت وحدت ملی کشته شده اند.

آقای خلوتگر گفت: «این آمار نشان دهنده افزایش چهار برابری کشته شدن خبرنگاران در چهار سال گذشته است که نشان می‌دهد عمق فاجعه در حکومت وحدت ملی چقدر است.»

با توجه به حمله تروریستی دهم ثور در شش درک کابل که ۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی کشته شدند و هم‌چنان حمله تروریستی  چهارشنبه سیاه ۱۴ سنبله در غرب کابل که منجر به کشته شدن دو کارمند رسانه‌یی شد، نی به این باور است که خبرنگاران عمداً هدف قرار می‌گیرند.

آقای خلوتگر گفت: «نوار‌های تصویری بدست آمده از حمله تروریستی چهارشنبه سیاه و هم‌چنان جسد‌های خبرنگاران در طب عدلی نشان می‌دهد که خبرنگاران به طور تصادفی در این انفجار برابر نشده اند، جسدها به حدی متلاشی بودند که نشان می‌داد عمداً مورد هدف قرار گرفته اند.»

پرسش‌های در مورد چهار شنبه سیاه:

حمله تروریستی چهارشنبه سیاه که در آن دو کارمند رسانه‌یی کشته و پنج کارمند دیگر زخم برداشتند پرسش‌های را به وجود آورده است. تصاویر به نشر رسیده از موتر مملو از مواد منفجره نشان می‌دهد آله‌ی که مواد انفجاری را خنثی می‌کند در این موتر نصف شده است، براساس اطلاعات که وزارت دفاع ارایه کرده است، این آله (جمر) توانایی و قدرت این را دارد که طول امواج را تغییر بدهد، و انفجار صورت نگیرد. آقای خلوتگر گفت: «انفجار دوم در چهارشنبه سیاه که خبرنگاران را هدف قرارداد با تفاوت بیشتر از ۴۵ دقیقه از انفجار اول صورت گرفته است و این نشان می‌دهد که این انفجار ناشی از بمب ساعتی نبوده بلکه بمب کنترول شونده از راه دور بوده، با توجه به این که جمر روی موتر موجود بوده، واقعن تروریستان این‌قدر فرصت داشتند که جمر را برداشتند و نیروهای امنیتی متوجه نشدند؟ دوم، آله‌ی (جمر) را که برای خنثی‌سازی مواد انفجاری استفاده می‌شود ازنظر تخنیکی نمی‌تواند تهدید جدید از راه دور را خنثی کند؟ حکومت افغانستان باید به این پرسش‌ها پاسخ بدهد.»

براساس گزارش‌های رسیده به دفتر نی، به نظر می‌رسد حکومت تلاش دارد پوشش زنده از حملات تروریستی را به نحوی متوقف بسازد. آقای خلوتگر گفت: بر اساس ماده ۵۰ قانون اساسی افغانستان، حق دسترسی به اطلاعات که شامل پوشش زنده هم می‌شود، حق مردم افغانستان است، هیچ کس نمی‌تواند به هیچ بهانه‌ای این حق را از مردم بگیرد. هم‌چنان حفظ جان شهروندان، به ویژه خبرنگاران  از وظایف عمده‌ی حکومت است، حکومت باید حاکم باشد و امنیت بدهد و اگر نمی‌تواند امنیت بدهد حاکمیتش زیر سوال می‌رود.»

نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان به حکومت پشنهاد می‌کند که اگر در جریان پوشش زنده رویدادهای تروریستی، توانایی تامین امنیت خبرنگاران را ندارد، باید شیوه‌ی پوشش از طریق پهبادها (کمره‌های درون) را دوباره اجازه بدهد، و نهادهای که از نظر تخنیکی این امکانات را دارند کمک کنند تا تمام تلویزیون‌ها بتوانند که از طریق پهبادها رویداد‌ها را پوشش بدهند. و اگر فلم‌برداری از طریق پهبادها برای حکومت مشکل‌ساز عنوان می‌شود، در این صورت باید نیروی ویژۀ‌ای را در جریان رویدادهای تروریستی موظف بسازد تا امنیت و مصونیت خبرنگاران را حفظ کند.

۲۰۰۱ الی ۲۰۱۴ میلادی ۴۲ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای کشته ا

خشونت ها در سال ۲۰۱۷

۱۵۳ مورد در سال ۲۰۱۷ میلادی

۲۰ مورد قتل

۳۹ مورد زخمی

۴۴ مورد تهدید

۱۳ مورد بازداشت

۴ مورد اهانت

۲۳ مورد لت و کوب

سال ۲۰۱۸

۹۴_ مورد خشونت در ۹ ماه

۱۵ مورد قتل

۱۶ مورد زخمی شدن

۲۰ مورد تهدید

۳ مورد بازداشت

۲۵ مورد لت و کوب

۹ مورد اهانت