امروز شنبه ششم میزان انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان برگزار گردید. رسانه ها در مرکز و برخی از ولایت ها پوشش ویژه‌ی از روند رای‌دهی داشتند. در این میان اما یک مورد خشونت و نه مورد شکایت از عدم دسترسی به اطلاعات در دیدبان رسانه های نی ثبت گردید.
خبرنگار محلی سلام وطندار در ولایت پروان ادعا کرد از سوی برادر رییس شواری ولایتی آن‌جا توهین و تهدید شده است
مقبول نوری، خبرنگار محلی سلام وطندار در ولایت پروان به دیدبان رسانه های نی می‌گوید؛ صبح امروز شنبه ششم میزان، در یکی از مراکز رای‌دهی در لیسه‌ی جبل‌السراج در مرکز آن ولسوالی، برادر رییس شورای ولایتی پروان با محافظانش وارد سایت شده بودند زمانی که این خبرنگار می‌خواسته از آنان عکس بگیرد به ادعای آقای نوری؛ به سوی وی هجوم برده گوشی‌اش را گرفتند و خودش را تهدید و توهین کردند. نوری می‌افزاید؛ « وقتی من خواستم از آنان عکس بگیرم، به سوی من هجوم برده و با تهدید و توهین تیلفونم را گرفتند و بالایم دست بلند کردند». بنا براین ادعا، تلفون آقای نوری با مداخله‌ی نیروهای امنیتی دوباره برایش داده شده است.
با تماس های مکرر موفق به دریافت پاسخ از سوی شواری ولایتی پروان نشدیم.
در پایان روز هم، سید اسماعیل سادات مسوول رادیوی محلی سیمای صلح در ولایت سمنگان که امروز از روند انتخابات به تلویزیون 1 از این ولایت گزارش می‌داد می‌گوید؛ بعد از تمام شدن روند رای‌دهی، در مرکز لیسه‌ی اجانی ملکه، مسولان مرکز مربوطه، مانع رسانه ها در جریان شمارش آرا شدند.
در همین حال در برخی ولایت ها، کمیسیون مستقل انتخابات کارت اعتباری به خبرنگاران توزیع نکرده بود که این مورد در آغاز روز باعث عدم دسترسی خبرنگاران به اطاعلات در نه ولایت گردید. اما این معضل با پا درمیانی مسوولان امنیتی در مرکز حل گردید.
نی حمایت کننده‌ی رسانه های آزاد افغانستان از توجه‌ی ویژه‌ی نهاد های امنیتی در امر تامین امنیت روند انتخابات و به ویژه امنیت خبرنگاران و رسانه ها سپاس‌گزار است.